АllmusicBG
Здравейте , регистрирайте се във нашия форум , ако вече имате регистрация , влезте в нея и се забавлявайте с нас Smile
АllmusicBG
Здравейте , регистрирайте се във нашия форум , ако вече имате регистрация , влезте в нея и се забавлявайте с нас Smile
АllmusicBG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Форум за всякакъв стил музика!
 
ИндексPortalПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход
~Добре дошли във форума за всякакъв стил музика - ALLMUSICBG !~
Вход
Потребителско име:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

Най-много потребители онлайн: 22, на Вто Юни 02, 2020 7:04 am

 

 Black Metal

Go down 
АвторСъобщение
sunman
БЛУСАР
sunman


Брой мнения : 73
Точки : 85
Репутация : 0
Join date : 14.07.2011
Age : 29
Местожителство : Гоце Делчев

Black Metal Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Black Metal   Black Metal Icon_minitimeПон Юли 18, 2011 11:57 am

Блек мѐтълът (на английски: Black metal в превод „Черен метъл“) е подстил на хеви метъла, възникнал при прехода от дет и траш метъл звученето от 70-те и 80-те години на 20 век към по-бърз и агресивен тип музика. През 80-те години някои траш метъл банди създават идеята за стила и през 1982 година английската спийд метъл група Venom издава албума си „Black Metal“. Други подобни групи са Bathory, Celtic Frost и Hellhammer, които са част от т.нар. Първа вълна. Втората вълна се появява в началото на 90-те години и се състои главно от норвежки банди като Mayhem, Burzum, Darkthrone, Immortal и Emperor.

1.Характеристики

1.1 Звук
Бързи китари с тежък, но отчетлив дисторшън. Почти винаги се ползва и тремоло.
Бързи барабани, използва се двойна каса.
Пищящи високооктавни вокали.
При по-мелодичните поджанрове на блак метъла се ползва и клавирни инструменти.
Често присъстват дори цигулки, органи, цели хорове, а някой път дори и тромпети (също кавали и дудуци, както и тарамбуки, ластик и гребенчета).
Ограничени тиражи на албумите.
Атмосферата е потискаща, тъмна, често плашеща
Почти винаги ладът е бихармоничен минор.

1.2 Визия
Фронтменът на легендарната блек метъл група Immortal — Abbath (чието истинско име е Olve Eikemo) твърди, че музиката им е продукт на стремежа към „нещо като грандиозно представление, нещо сценично“ („something spectacular, something theatrical“). Във връзка с това в блак метала са се утвърдили гримът (мъртвешки грим) и кръвта при изпълнения на живо. Мъртвешки грим е вид черно-бял грим, чийто произход може да бъде проследен назад до германския фолклор. В норвежката митология той се свързва с напомнящия вампир/таласъм външен вид на членовете на легионите от мъртви души (Oskorei). Преди появата на блак метъла corpse paint (корпс пейнт) са използвали редица рок и хеви метъл изпълнители, между които Celtic Frost, The Misfits, King Diamond, KISS, Alice Cooper и др. Норвежката блак метъл група Dodheimsgard е експериментирала с използването на други цветове, макар че значими различия със традиционната формула няма. Напоследък някои групи (като Emperor и Borknagar) избягват напълно мъртвешки грим, обяснявайки че той се е превърнал в модерен и тенденциозен и така е загубил своята първоначална стойност.
Доминиращият черен цвят в облеклото на блак металиста не се обяснява като проста асоциация с името на стила, нито като опит за привличане на внимание или като чувство за малоценност както психолозите го тълкуват, а съдържа много по-дълбока символика. Черното е цветът на окултното, на непознатото, тайнственото, безкрайното. Той е и цветът на смъртта и погребението.


2.Разновидности на стила
Повлиян от не един друг стил, блак метълът днес се дели на повече от 20 вида. Основните течения са известни като Old School и New School Black Metal. Първата разновидност включва не само групите, изградили звученето на стила, но и всички останали, предани на този звук. Тук се има предвид всяка raw/pure блек метъл група. New School Black Metal включва доста по-широк кръг от имена. Към него се причисляват Атмосферичен, Езически, Национално-социален, Викинг/Епически, Фолк (включва отчасти и викинг метъла, но е доста по-широко понятие от Heavy metal тенденциите), Симфоничен, Melodic (включва и самия симфоничен блек метъл), Gothic-Black, Black-doom, Black-Trash, Black-death, Амбиент блек, Avangard блек, Industrial/electronic блек. Правят се разделения и по отношение на текстовете, поради което често езическият блек метъл по нищо не се различава от чистия блек. По такъв критерий са се появили понятия като Depressive, Satanic, Vampire, Horror, Pagan-metal. Съществуват и понятията псевдо-блек метъл, в който не се ползват китари (Profanum), и пародиен блак метъл (Impaled Northern Moonfores).

2.1 Чист (първичен) блек метъл
Към този стил се вписват първите албуми на горе-споменатите Bathory, Samael, Mayhem. И четирите групи променят стила си впоследствие. Други типични представители на този стил са Immortal, Gorgoroth,Darkthrone. Основни теми на текстовете са антихристиянски идеи, сатанизъм, смърт, жестокост, мрак. Обикновено се използват само китари и барабани. В днешно време много аматьорски блек метъл групи залагат на приглушеното звучене, характерно за първите записи в стила, като се стремят по този начин да се доближат до едновремешното величие на блека.

2.2 Атмосферичен блек метъл
Понятието „атмосферичен блак метъл“ се среща най-често като описание за мелодичен блек с клавири/орган, женски вокали или амбиент звучене и често се припокрива с Dark Metal (смесица между блек метъл, атмосферичен метъл и готик). Въпреки това съществува немелодичен атмосферичен блек като типични представители са Aaskereia. Като цяло музиката е бавна и въздействаща. Други в стила са Astaroth, Ancient Widsom, Arcturus, Diabolical Masquerade, Drudkh, Summoning.

2.3 Авангард блек метъл
Ново течение, залагащо на експериментирането — Arcturus, Diabolical Masquerade, Dodsheimgard, Korova(kill), Solefald, Ram-Zet.

2.4 Блек дет метъл
Голяма част от групите, създаващи блек метъл с чисто звучене, бързи китари и неуморен барабанист, представляват симбиоза между двата стила. Някои постигат и по-тежко звучене като включват дет/грайнд вокали (Arkhon Infaustus, Anaal Nathrakh, Isacaarum). Други представители — Acheron, Naglfar, Zyklon.

2.5 Блек дуум метъл
Forgotten Woods, Deinonychus

2.6 Блек траш метъл
Absu, Dragonlord,Venom

2.7 Готик блек метъл
Тясно свързан с готик културата. Смесица между двата стила. Типичните представители са: Cradle Of Filth, Vampiria, Dismal Euphony, Graveworm и др.

2.8 Мелодичен блек метъл
Мелодиченият блек метъл се различава от традиционния, тъй като обикновено е по-бавен, с по-ясна структура и съответно по-леко звучене. Heavy drumming and highly structured guitar riffs (usually played with what some call reverse power chords and tremolo picking) are the most prominent feature of the genre, entailing melodic structure deep within the composition and sound. Често се бърка с готик блака. Текстовете са обвързани с характерните за немелодичния блек метъл теми. Представители на стила — Old Man's Child, Catamenia, Gloomy Grim, Mactatus, Alghazanth.

2.9 Симфоничен блек метъл
Тук звученето е много по-леко, в сравнение с pure black-а. Използват се клавири, доста често и орган. Представители: Anorexia Nervosa, Диму Боргир, Emperor Troll и т.н.

2.10 Национал-социалистически блек метъл
Национал-социалистическият блек метъл е нео-нацистки поджанр на блак метъл музиката, засягащ идеите на расисткия сепаратизъм и арианизма. Често се прави асоциация с Oi! и пънк стиловете, тъй като групите имат сходни убеждения и често записват при един и същи лейбъл. Някои считат, че Burzum е поставил началото на стила чрез музиката си, но тъй като в първите му (блек метъл) албуми няма пряко отношение към национал-социализма, това твърдение е лесно за оборване. Още в началото беак метълът е бил повлиян от идеите на национализма (или поне от направлението, известно като национален романтизъм), а NSBM се застъпва за него като алтернатива на модерното либерално общество. Докато нацистка Германия никога не се е противопоставяла открито на християнството, NSBM продължава блек метъл традицията на противопоставяне на всичко юдейско и християнско, наблягайки на антисемитизма. Изпълнителите в стила обикновено привеждат доводи, че не само юдаизма, но и християнството е основна причина за забележимите настоящи проблеми на европейците или „арийците“ (ариец според нациската идеология означава от индоевропейски произход (в нацистката идеология не се използва въобще индоевропейски, ами само "арийски")) и по това убеждение се различават от много други нео-нацисти (има езически "нео-нацистки" движения много преди появяването на Black Metal музиката!). Като алтернатива на християнството повечето NSBM групи се застъпват за различни езически вярвания и традиции, като най-често — Асатру и одинизма. Други теми са Environmentalism и традиционализъм. Често се спори дали NSBM е различен подстил в блека, тъй като музикалните различия често са незначителни. Някои от по-известните групи в стила — Absurd, Graveland, Aryan Terrorism, Nokturnal Mortum.

2.11 Езически блек метъл
Kroda, Trollech , Nokturnal Mortum

2.12 Фолк блек метъл
Текстовете в този подстил са обвързани с фолклора и митологията както на германските и скандинавските народи (най-често), така и на славянските и келтските. Те могат да се основават на традициите и вярванията и на всяка друга култура. Използват се музикални инструменти като флейти, гайди, рогове и др. Групи, които не се вписват във викинг метъла, но имат фолк влияния са: Aes Dana, Alkonost, Melechesh, Nokturnal Mortum, Daemonia Nymphe,,Finntroll (биха могли да бъдат отнесени и към викинг метъла), старите албуми на Empyrium, Otyg. Нито една BM група дотукWink

2.13Викинг/епически блек метъл
Води началото си от групата Bathory с неговият албум Blood Fire Death. Често се спори дали викинг метълът е подразделение на блак метъла или heavy metal-а. Тематиката е често епическа. Примери за викинг блак метъл групи са: Windir, Falkenbach, Enslaved, Moonsorrow,Wyrd, Ensiferum проекта на Fenriz Storm.

2.14 Индъстриъл блек метъл
Жанр, който смесва твърдостта на блак метъла с различни електронни звуци — характерно за жанра е добавянето на синтезатори и дръм машини към останалата част от инструментите. Индъстриъл Блак Метъла може да бъде както тежък и бърз, така и сравнително лек и мелодичен. Характерни за жанра групи са: Aborym, Anaal Nathrakh, албумите в преходния период от блак към индъстриъл метъл на Samael, ...and Oceans/Havoc Unit, Shade Empire, ранните The Kovenant, Mysticum, Dødheimsgard, Blacklodge , Psyclon Nine.
Върнете се в началото Go down
 
Black Metal
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Map Of Metal

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
АllmusicBG :: ALL MUSIC :: МЕТЪЛ/РОК/ПЪНК-
Идете на: